Menu

Cięcie wodą – czy słyszałeś kiedyś o tej metodzie cięcia metali?

Możliwość komentowania Cięcie wodą – czy słyszałeś kiedyś o tej metodzie cięcia metali? została wyłączona

Nie dla wszystkich wyobrażalne jest to, że metale można ciąć woda. Wiele osób zadaje sobie pytanie – ale jak to? Okazuje się, że woda pod wysokim ciśnieniem może ciąć najtwardsze materiały. Wystarczy odpowiedni sprzęt.

Co warto wiedzieć o cięciu wodą?

Cięcie strumieniem wody to jedna z wielu metod obróbki metali. Jest często wykorzystywana, szczególnie ze względu na zalety, jakie posiada. Metoda ta jest bardzo precyzyjna – obrobione materiały nie wymagają dalszej ingerencji. Obróbce poddaje się nie tylko metale, ale również inne materiały, do których zaliczyć można szkło, plastik, tworzywa sztuczne czy gres. Cięcie wodą wykonuje się urządzeniem, które zwane jest WaterJet. Co warto wiedzieć o tego typu maszynach?

Maszyny do cięcia strumieniem wody

Istnieją dwa rodzaje maszyn, które wykorzystuje się do cięcia wodą. Pierwszy rodzaj posiada wyłącznie głowicę, którą wykonuje się cięcie. Maszyna ta składa się ze: stołu roboczego, pompy wodnej, układu podawania, systemu sterowania CNC  oraz z nowoczesnego oprogramowania i szafki sterowniczej. Dodatkowo taka maszyna może zostać wyposażona w dodatkowe głowice tnące 2D lub 3D. Drugi rodzaj maszyny wyposażony jest w głowicę wodną i plazmową. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki tej maszynie możliwa jest obróbka za pomocą plazmy, jak i cięcie wodą. Dobór odpowiedniej maszyny powinien być precyzyjny i trafny. Dlatego też, jeśli stoisz przed zakupem takiej maszyny, to koniecznie skorzystaj z usług firmy, która oferuje również profesjonalne doradztwo. Wiele firm umożliwia próbne cięcie, dzięki czemu można poznać zarówno zalety, jak i wady obróbki materiałów na danej maszynie.

Cięcie strumieniem wody

Oczywiście istnieje wiele innych metod obróbki metali – szlifowanie, toczenie CNC, frezowanie CNC czy spawanie. Aby usługi zostały wykonane na najwyższym poziomie niezbędny jest nie tylko dobrej jakości sprzęt. Ważne są również umiejętności pracownika, który wykonuje dane zlecenie.