Menu

Znicze i ich historia – Od kiedy się je zapala na grobach?

Możliwość komentowania Znicze i ich historia – Od kiedy się je zapala na grobach? została wyłączona

Skąd się wzięły znicze i tradycja ich palenia? Czy robili tak pierwsi – wzorcowi chrześcijanie?  Wiele osób zapala znicze ponieważ taka jest tradycja, inny podchodzą do tego w sposób duchowy. Dla niektórych jest to coś nie do pomyślenia.

Znicze – Czy powinno się je palić?

Palenie zniczy tak wniknęło w polską tradycję, że większość ludzi nawet nie zastanawia się po co są one palone. Szczególną uwagę poświęca się im podczas „Dnia wszystkich świętych” – święta, które obchodzą katolicy 1 listopada każdego roku. Czy pochodzenie tego zwyczaju ma znaczenie? Jak najbardziej, szczególnie, jeśli ktoś podaje się za chrześcijanina. Bo jak ktoś może mówić, iż jest chrześcijaninem, jeśli pozwala sobie na branie udział w pogańskich obrzędach? A właśnie takim jest palenie zniczy. Za czasów Jezusa i apostołów taki zwyczaj nie był praktykowany. Oprócz odpowiedniego zadbania o zwłoki oraz pochowania ich nie przykładano większej wagi do zmarłego i jego grobowca. Wierzono w to, co mówi Biblia, że człowiek który umiera nie jest niczego świadomy i nie ma nieśmiertelnej cząstki, która gdzieś się błąka. W takim razie skąd znicze?

wkłady do zniczy

Historia zniczy

Z historii wiemy, że po śmierci apostołów rozkrzewiło się tak zwane odstępstwo i prawdziwe chrześcijaństwo zostało niejako zaduszone, a nastały czasy pogan. Znicze wywodzą się z tradycji Dziadów, potocznie noszących nazwę Zaduszek, które miały miejsce w nocy z 31 października na 1 listopada. Wierzono wtedy,  że  podczas Dziadów dusze zmarłych przenikały do świata żywych. Wtedy zapalano ogniska, które dziś mają formę zniczy. Po co ogień? W noc zaduszną rozpalano go na cmentarzach, obejściach i rozstajach, aby wskazywać drogę zbłąkanym duszom. Ogniska palono również na mogiłach samobójców oraz osób tragicznie zmarłych, zlokalizowanych zwykle poza murami cmentarzy. Ogień stanowił dla takich dusz moc oczyszczającą, a żywym zapewniał ochronę przed złymi siłami. Nasi przodkowie  w noc z 31 października na 1 listopada poprzez zabawę, jedzenie i picie starali się w jak najlepszy sposób ugościć zmarłych. Natomiast 1 oraz 2 listopada były  dla nich dniami rozmyślań.

Wkłady do zniczy  

Każdy sam decyduje, czy chce palić znicze, czy nie. Jeśli jednak ktoś się na to decyduje warto, by wybierał wkłady do zniczy, które są ekologiczne i wydajne. Do takich zaliczają się między innymi te ledowe.