Menu

Rower elektryczny czy trekkingowy? Wybierz najlepszy dla siebie

Możliwość komentowania Rower elektryczny czy trekkingowy? Wybierz najlepszy dla siebie została wyłączona

Sezon rowerowy w Polsce rozpoczął się na dobre. To idealny moment na zakup nowego sprzętu, który pozwoli zrealizować letnie plany wypraw w miasto, jak i poza nie. Jazda rowerem to nie tylko przyjemność, ale też szereg korzyści zdrowotnych i psychologicznych. Warto jednak zapamiętać, że jest to przyjemność tylko w przypadku idealnie dobranego roweru. Jak wybrać model stworzony dla naszych potrzeb?

Rowery trekkingowe – wygoda dla każdego!

Rowery trekkingowe, które potocznie nazywane są turystycznymi, to rowery, które niemalże nazwać można uniwersalnymi. Na sprzęcie typu trekking pojedziesz zarówno w mieście, jak i poza nim. Rower tego typu idealnie sprawdzi się jako środek transportu w miejskiej dżungli, będzie jednak równie idealny na długą wycieczkę w terenie. Rowery trekkingowe są stworzone zarówno do jazdy po asfalcie, jak i po ubitym trakcie. Warto jednak dodać, że  nie będą najlepszym wyborem, jeśli dynamicznie jeździsz w terenie piaskowym, nieutwardzonym. W przeciwnym wypadku zdecydowanie odczujesz zalety posiadania trekkingowego sprzętu. 

Jazda rowerem trekkingowym ze względu na jego konstrukcję wymusza dobrą dla kręgosłupa pozycję wyprostowaną. Większość trekkingów posiada dość szerokie, obniżone siodło, co również wpływa na wygodę użytkowania. Generalnie mówiąc – rower trekkingowy jest wygodny, nawet w przypadku długich tras amatorskich. Co istotne, rower przystosowany jest do zamontowania na nim sakwy lub torby, co jest znaczącym atutem, gdy korzystamy z niego w mieście – można zapakować niezbędne zakupy lub rzeczy do pracy, jak i podczas wypraw – nie obciążymy kręgosłupa plecakiem z napojami. 

Rowery elektryczne – wspomaganie jazdy dla wymagających!

Warto pamiętać, że rower elektryczny – mimo wspomagania ze strony silnika, wciąż jest rowerem napędzanym siłą mięśni. Nieprawdą jest, że kupując rower elektryczny, nabywamy sprzęt, który pojedzie samodzielnie, a rowerzysta nie wykonuje żadnego wysiłku podczas jazdy. Sprawia to, że rower ten również sprawdzi się niemal u każdego – jeśli chodzi o jazdę miejską, zapewni nieco szybszą komunikację z miejsca w miejsce, ograniczając wysiłek fizyczny – dojedziemy do pracy mniej zmęczeni, w dobrym czasie, jednocześnie nadal dbając o środowisko. Jeśli natomiast szukamy roweru do jazdy w trasę, zdecydowanie rower elektryczny może okazać się dobrym wyborem – wspomoże kierowcę podczas stromych podjazdów, odciąży mięśnie przy maksymalnym wysiłku, przyspieszy podróż, gdy zajdzie taka potrzeba. Rower ten jest również idealnym wyborem, gdy sami nie jesteśmy w stanie pokonywać długich dystansów, a jeździmy z grupą zdecydowanie bardziej zaawansowaną. Umożliwi też sprawniejsze jeżdżenie dziecku, seniorom, osobom z lekkimi niepełnosprawnościami. 

rowery miejskie

Wybór nie jest prosty!

Wybór idealnego modelu to nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujemy, czy wybieramy rower trekkingowy, czy elektryczny, warto przeanalizować swoje potrzeby i ocenić, jakie odległości i w jakich warunkach zamierzamy pokonywać. Warto też skonsultować się z profesjonalnym sprzedawcą obu typów rowerów, który na podstawie doświadczenia doradzi, który sprzęt bardziej sprawdzi się w danym przypadku na przestrzeni lat. Niezależnie od tego, który rower wybierzecie, życzymy Wam wielu przyjemnych kilometrów w nogach w nadchodzącym sezonie rowerowym!